Bilgisayar Hakkinda

Donanım Hakkında Genel BilgilerAnakart nedir?
Anakart nedir? Her ne kadar genellikle bilgisayara özgü bir parça olarak da bilinse, anakartlar televizyonlardan bilgisayarlara kadar bir yelpazede değişik elektronik cihazlarda bulunmaktadır. Basit bir şekilde ifade edecek olursak, anakart bilgisayarınızın bütün parçalarının ve çevre birimlerinin bağlandığı ve bu birimlerin arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Anakart, bilgisayarı ilk açtığınızda çalışan yazılım olan BIOS’u (Basic Input/Output System) barındırır. Diğer parçalar doğrudan üzerine “takılır” (İşlemci, RAM, sabit sürücü, ekran kartı gibi).Anakartlar arasında ne farklar vardır? : Piyasada değişik marka ve türlerde pek çok anakart vardır, peki doğru anakartı nasıl seçeceksiniz? Değişik anakartlar değişik parçaları değişik şekillerde desteklemektedirler. Bu nedenle, kuracağınız sistemin genel gereksinimlerini belirlemeniz, doğru anakartı seçebilmeniz için önemlidir.Anakartınızı seçerken : Her şeyden önce, alacağınız anakart, alacağınız kasanın içine sığmalıdır, bu yüzden kasayı ve anakartı, boyutları birbirine uyacak şekilde seçmelisiniz. Sıradaki soru, anakartınızın ne tür işlemcileri destekleyeceğidir. Intel ve AMD, en büyük iki işlemci üreticisidir ve ürettikleri işlemciler fiziksel olarak farklı yapılara sahip olduklarından, birini destekleyen bir anakartın, diğerini desteklemesi mümkün değildir. Buna ek olarak, her anakart da bir işlemci üreticisinin ürettiği her işlemciyi destekleyemez, o yüzden gereksinim duyduğunuz işlemciyle çalışabilecek bir anakart seçmelisiniz. Düşünmeniz gereken diğer bir etken, ne kadar RAM kullanmak isteyeceğinizdir. Anakartınızı alırken, bugün gereksinim duyacağınız RAM miktarının iki katını destekleyen bir anakart seçmeniz uygun olacaktır. Bu sayede gelecekte anakartınızı değiştirmeden bir RAM yükseltmesi yapma şansınız olur. Anakartı seçerken dikkat edeceğiniz bir diğer etken ekran kartıdır. Yüksek grafik kalitesine sahip programlar ya da oyunlarla ilgilenmeyecekseniz, anakartla bütünleşik bir ekran kartı sizin için yeterli olabilir ancak grafik kalitesi yüksek programlar için ayrı bir ekran kartı satın almanız daha uygun olabilir. Bu durumda, seçeceğiniz anakartın bu ekran kartını destekleyip desteklemeyeceğini kontrol edin (örneğin, ekran kartlarının daha çok takıldıkları slot olan AGP slotu var mı?).

Son söz : Yeni bir bilgisayar alırken izleyeceğiniz en sağlıklı yol, güvenilir bir parça satıcısıyla görüşüp, gereksinimlerinizi ortaya koymanız ve alacağınız bilgisayarı onun da öğütleri doğrultusunda oluşturmanızdır. Bu sayfadaki bilgiler, size sadece genel bir fikir vermesi açısından bir araya getirilmişlerdir.

CD Sürücü nedir?

CD nedir? CD, “Compact Disc” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. CD’ler sayısal verilerin makineler tarafından okunabilir bir şekilde depolanabildikleri standart bir ortamdırlar. Lazer tabanlı bir okuyucu tarafından okunabilirler. CD’ler teyplerden daha hızlı ve daha doğru bilgi depolaması yapabilirler. Daha hızlıdırlar, çünkü CD üzerindeki her ize veriler ardışık olarak yazılsalar da izler doğrudan erişilebilir durumdadırlar. Bu izlere herhangi bir sıraya bağlı olmaksızın erişibileceği anlamına gelir. Daha doğrudur, çünkü veri CD’lere ikili kodlama sistemiyle yazılır, oysa teyplerde veri analog biçime dönüştürülmelidir. Ayrıca teyplerdeki “tıslama” CD’lerde yoktur.

CD sürücü nedir? : CD sürücü, CD’ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır. Bir CD sürücü, CD üzerindeki çukurları okumak üzere standart bir kırmızı lazer kullanır.

Disket sürücü nedir?

Disket nedir? Disketler ince ve esnek bir manyetik veri depolama ortamıdırlar ve genellikle kare ya da dikdörtgen bir plastik muhafaza içine yerleştirilmişlerdir.

Disket sürücü: Bilgisayarın disketleri okuyan parçasıdır. Ancak günümüzde veri hacimlerinin büyümesi ve hemen her türlü yazılımın ya da verinin CD’ler ya da flash diskler aracılığıyla taşınması nedeniyle önemleri azalmıştır. Bununla birlikte beklenmedik durumlarda kullanılabilecek bir veri aktarım biçim olduğu için bilgisayarınızda bulunması uygundur.

DVD sürücü nedir?

DVD nedir? DVD, “Digital Versatile Disc” (Sayısal Esnek Disk) ya da “Digital Video Disc” (Sayısal Video Diski) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Dış görünüşü ve boyutları nedeniyle CD’den pek farklı görünmeyen DVD’ler, üzerlerinde uygulanan teknoloji ve farklı veri saklama biçimleriyle bir CD’den yaklaşık 7 kat daha fazla bilgi saklayabilirler.

DVD sürücü nedir? : DVD sürücü, DVD’ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır. Bir DVD sürücü, DVD üzerindeki çukurları okumak üzere standart

Ekran kartı nedir?

Ekran kartı nedir? Ekran kartı, bilgisayarın yaptığı işlemlerin sonuçlarını, CRT monitörler, LCD monitörler ya da projeksiyon cihazları üzerinden bizim algılayabileceğimiz şekilde görüntülere dönüştüren bilgisayar parçasıdır.

Bütünleşik ekran kartı nedir? Bütünleşik ekran kartı, ekran kartının anakart üreticisi tarafından anakartla bütünleşik olarak üretilmesidir. Bu durumda ekran kartı genellikle kötü 3 boyutlu görüntü performansı ortaya koyar ve ihtiyaç duyduğu hafıza yükünü sistem hafızası (RAM) içerisinden alarak, sistemin kullandığı hafıza miktarını azaltır.

Ayrı olarak üretilen ekran kartları: Özellikle işlemci teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak 3 boyutlu oyunların daha çok geliştirilmeye başlanması ile, yüksek performanslı ekran kartlarına olan gereksinim de artmaya başladı. Kendi hafıza birimine (RAM) ve kendi işlemcisine, ve bazı durumlarda kendisine ait ayrı bir fana sahip olan ekran kartları üretilmeye başlandı. Günümüzde, oyun oynamak ya da mimarlık ve mühendislik projelerinde ihtiyaç duyulan çizimleri gerçekleştirmek için, ayrı bir ekran kartı almak, yüksek performans için genellikle daha uygun olmaktadır.
__________________

Güç kaynağı nedir?

Güç kaynağı nedir? Güç kaynağı, prizden elektriği alıp onu bilgisayarınızın değişik parçaları için gereksinim duydukları değişik gerilimlere ayarlayan parçadır.

Güç kaynağını alırken neye dikkat etmeliyim? Bilgisayarınız için gerekli parçaları aldığınız yere, onları çalıştırmak için ne kadarlık bir güç kaynağının uygun olacağını da sorun. Eğer bilgisayarınızla beraber yazıcı, tarayıcı gibi çevre birimleri de kullanacaksanız, bunları da satıcınıza belirtin. Ve gelecekte de başka çevre birimleri kullanma olasılığınızı da göz önünde tutarak, satıcınızın size önerdiğinin de üzerinde güçte bir güç kaynağı satın alın.

Kasa nedir?

asa nedir? Bilgisayar kasasını bilgisayarın kabuğu ve iskeleti olarak düşünebiliriz. Kasa, içerideki parçaları dışardan gelen etkilere karşı koruduğu için kabuğa, içine yerleştirilen parçalara destek olduğu ve onlar için askı görevi gördüğü için isketelete benzetilebilir.

Kasa alırken neye dikkat etmeliyim? İyi bir kasa, hem bilgisayarınızın mevcut parçalarını rahatlıkla içinde barındırabilecek bir kasa olmalıdır, hem de orta vadede bilgisayarınıza ekleyeceğiniz başka parçalar için yere sahip olmalıdır (fazladan bir sabit sürücü, CD yazıcı, DVD sürücü gibi).

Sabit sürücü nedir?

Sabit sürücü nedir? Sabit sürücü, bilgisayarınızdaki bilgileri bilgisayarınız çalışmıyorken (bilgisayar elektriğe bağlı değilken ya da kapalıyken) sağlıklı bir şekilde saklamak için kullanılan hafıza türüdür. Bilgisayarın herhangi bir anda gereksinim duyduğu bilgiler geçici olarak RAM’e yazılıp oradan okunurken, diğer bilgiler sabit sürücüde tutulurlar.

Sabit sürücünün RAM’den ne farkı vardır?RAM’ler bilgiye erişim hızı açısından sabit sürücüden çok daha hızlıdır, ancak maliyetleri de o kadar fazladır. Sabit sürücüler, uzun süre saklamak istediğimiz bilgiler ve bilgisayarın kapalı olduğu anlarda bilgilerin saklanması için kullanılırlar, verilere erişim hızı RAM’e göre oldukça düşüktür, buna bağlı olarak da RAM’den çok daha ucuzdurlar. Sabit sürücü ile RAM arasındaki temel fark buradadır.

Sabit sürücüyü ne büyüklükte seçmeliyim?Sabit sürücü gereksiniminizi belirlerken, işletim sisteminin, kullanacağınız programların, bilgisayarınızda bulundurmayı istediğiniz mp3 ve video dosyalarının ne kadar yer kaplayacaklarını kestirmeniz uygun olacaktır. Buradan hareketle bir kestirme yaptıktan sonra, gelecekte başka gereksinimler de ortaya çıkabileceğini düşünerek, kestirdiğiniz miktarın yüzde 25′i ya da 50’si kadar daha büyük olan bir sabit sürücüyü tercih edebilirsiniz.

__________________

İşlemci nedir?

şlemci nedir? İşlemci, ya da MİB (Merkezi İşlem Birimi) (ingilizce adı CPU – Central Processing Unit), bilgisayarın beyni diyebileceğimiz parçasıdır. Bilgisayarın gerçekleştirdiği işlemlere temel oluşturan hesaplamaları yapan parçadır.

Ne tür bir işlemci seçmeliyim? Seçeceğiniz işlemcinin modeli ve hızı (saniyede gerçekleştirebildiği işlem sayısı), bilgisayarınızla ne tür bir çalışma yapacağınızla ilgilidir. Özellikle grafik kalitesi yüksek oyun ya da mimarlık ve mühendislik programları, bu yüksek kaliteli grafikleri ortaya çıkarmak için yüksek işlemci kapasitesine ihtiyaç duymaktadırlar. İşlemcinizi seçmeden önce yapacağınız en doğru şey, bilgisayarını sizin kullanacağınız amaçla kullandığını düşündüğünüz arkadaşlarınızın işlemcilerinin performanslarından memnun olup olmadıklarını araştırmaktır. Sizin için en sağlıklı bilgiyi ortaya koyacak olan bu tür bir tecrübedir.

RAM nedir?

AM nedir? RAM, “Random Access Memory” (Rasgele Erişimli Bellek) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. RAM bilgilerin geçici olarak depolandığı bir hafıza türüdür. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM denen bu hafıza parçasında tutarlar. RAM ve sabit sürücü temel olarak aynı bilgileri saklarlar, ancak işlemcinin RAM’deki bilgilere erişme ve onları işleme hızı, sabit sürücüdeki bilgilere erişme ve onları işleme hızından çok daha büyüktür.

Ne kadar RAM’e ihtiyacım var? RAM ne kadar çok olursa o kadar yüksek performans elde edersiniz. Ancak genel bir prensip olarak, çalıştırmayı planladığınız programların minimum gereksinimlerinin 2 katını satın almak yoluna gidebilirsiniz. Çünkü programlarda belirtilen minimum RAM gereksinimleri, programı en düşük ayarlarla ve en düşük performansla çalıştıracağınız durum için düşünülmüşlerdir. Eğer bilgisayarınızda hızlı çalışmak istiyorsanız, RAM’e yatırım yapmalısınız.

RAM neden bu kadar önemli? Daha önce de belirttiğimiz üzere, bilgisayarın herhangi bir anda meşgul olduğu programlarla ilgili bilgilere hızlı bir şekilde ulaşması önemlidir. RAM miktarı ne kadar çok olursa, işlemci kullandığı bilgilerin o kadar fazla bir miktarını RAM’e yazabilir ve oradan okuyabilir, bu da bilgisayarınızın performansını arttırır.

Alıntıdır

http://www.dosya.cc/kaspersky6.0.rar.html

http://www.dosya.cc/Allokconverter.rar.html

http://www.flatcast.com/de/wizusr.aspx

http://www.flatcast.com/de/startseite.aspx

http://www.dosya.cc/Apocalyptica-Unforgiven.MP3.html

http://www.dosya.cc/METALLICA-TheUnforgiven.mp3.html

http://www.dosya.cc/Metallica-NothingElseMatters_1.mp3.html

http://www.dosya.cc/MetallicaFadetoblack.mp3.html

http://www.dosya.cc/Scorpions-WindOfChange.mp3.html

Bilgisayar Hakkinda” üzerinde 9 yorum

 • benim bi sorum olacak yardım ederseniz sevinirim!!!
  benim bilgisayar dedemden kalma bi bilgisayar. islemci celeron 2.00 ram128 ve her şey on board yani alırken bize sadece anakart vermişler:)). simdi ben bu bilgisayara ram alsam hızlanırmı? birde benim agp slotum var ama sistem eski oldugu için ona göre ekran kartı bulabilirmiyim?

 • XP de donmaya çökmeye yavaşlama son inşallah
  Advanced WindowsCare Personal
  Sürüm : 2.5
  Boyut : 4.51 Mb
  Dil : Türkçe

  Tanıtım:
  Bilgisayarınız için artık yavaşlama, donma ve çökme sorunları bitti. Windows’unuzu 1 tıklamayla tamir edin ve koruyun. Advanced WindowsCare, diğer araçlar gibi sadece kayıt defteri temizliği yapmaz. Sisteminizi doğrudan inceler ve sorun çıkaran engellerin tamamını düzeltir. Novel sistem teknolojisi sayesinde Advanced WindowsCare, bilgisayarınızın daha hızlı, daha istikrarlı olmasını sağlar.

  Faydaları
  Sürekli, otomatik olarak ve sessizce arkaplanda çalışır. Kendini otomatik olarak günceller. Kolay kullanımıyla işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz.

  Bilgisayarınızı Korur
  Casus yazılımlar için bilgisayarınızı tarar ve siler. Casus yazılımların sisteminize yüklenmesine izin vermez. Bilgisayar aktivitesi geçmişini temizler.

  Bakım – Onarım Yapar
  Geçersiz kayıt defteri girişleri için tarama yapar ve düzeltir. Sistem konfigürasyonunu gerekirse tamir eder. Geçersiz başlangıç nesnelerini siler.

  Performansını Artırır
  Gereksiz dosyalar için tarama yapar ve temizler. İnternet ve ağ hızını arttırır.

  Yardım ve Destek
  Ne zaman ihtiyacınız olursa (365 x 7/24) etkili yardım sağlar. Güncellemeler ve yükseltmeleri innDirebilirsiniz.

  Ek olarak.
  Ekstra yardımcı araçlar bulunmaktadır. Sisteminizin tüm donanımına ait detaylı bilgileri de bulabilirsiniz.

  Windows Vista ve Windows Server desteği hakkında
  Advanced WindowsCare’i Windows Vista ve Windows Server için güncelleme çalışmaları devam etmektedir. Daha fazla bilgi için üretici bültenine abone olabilirsiniz.

  http://uploaded.to/?id=9f0c20

 • akif can’a
  ram bilgisayarınızda önbellek çalışması yaparak makinanızı rahatlatacaktır. Dolayısıyla perormans artacaktır. çok düşük ram kullanıyorsunuz ve işin daha kötü tarafı onboad ekran kartı kullanıyorsunuz. Size tavsiyem en kısa zamanda yüksek ram almanız ve AGP ektan kartı takarak makinanızı rahatlatmanız.
  Ekran kartı bir bilgisayarda bağımsız olmalı. Tavsiyemiz…

  cansum’a..
  Ram alacaksanız en çok tavsiye edilen marka alınız. “Kingston” marka en çok tercih edilen markadır. Bilgisayarınızın daha performanslı çalışması için 1 Gb ram almanızı tavsiye ederim.

 • Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler…

  ANAKART ALIRKEN ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ..
  Anakartı kısaca tanımlamak gerekirse bütün bilgisayar parçalarının üzerine bağlandığı,üzerindeki parçaların birbiri ile bağlantısının sağlandığı yerdir.”ANA” kelimesi bence çok uygundur.Sistem upgradelerinde sürekli duyduğunuz şeyler kuşkusuz Ram ve Cpu lardır.Bana kalırsa Anakartlarda en az Ram ve Cpu kadar önemlidir.O yüzden Anakart’ınızı ucuz seçmek yerine mümkün olduğu kadar iyi olanını seçmenizi tavsiye ederim.Piyasada şuan itibari ile lider Anakart firmalarına örnek olarak Asus, MSI, Gigabyte, Abit, Chaintech firmalarını sayabiliriz.Genel anlamda kullanıclar Gigabyte markasını tercih etmektedir(bende dahil).Nedenine gelince Gigabyte’ın sağlamış olduğu garanti ve verdikleri destektir.Aldığınız anakartın gerekli olan Bios ve Son güncel Driverlarına kendi web sitelerinden yine verdikleri yönergeler doğrulrusunda ulaşabilir ve gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz..

  HDD (HARD DİSK DRİVE)
  Bilgisayaranızına yüklediğiniz herşeyi bu birimde barındırırsınız.Kısaca depo diyebiliriz.Eğer Oyun,müzik,film gibi arşiv oluşturmayı seviyorsanız kesinlikle büyük bir Hdd tavsiye ederim.HDD konusunda da birçok önde gelen firma vardır.Samsung,Seagate.. örnek olarak gösterilebilir.Hem hız hem sessiz çalışma hemde garanti bakımından Seagate tavsiye ederim.SATA 2 tavsiyemdir.Tabi yine Anakart seçiminde SATA 2 desteklemesine dikkat ediniz..Sata konusunda

  CPU (İŞLEMCİ) Seçimi

  Cpu (Central Processing Unit) ‘lar bilgisayarın en önemli parçasıdır diyebiliriz..Bilgisayarınızda yapmış olduğunuz tüm hareketler Cpu sayesinde gerçekleşir.Klavye tuşlarından mouse hareketlerine kadar herşey işlemcinizin kontrolu altındadır.Genel anlamda Bilgisayarınızın hızını belirleyen parçadır diyebiliriz.Bilgisayar almaya karar veren kullanıcıların karşılaştırma olarak yaptığı ilk şey şüphesiz işlemcidir.Sizler de sıkça karşılaşmışsınızdır konuşamalara..En iddaalı ve sürekli yarış halinde olan iki firma vardır. AMD-İntel..

  Ram alırken..
  İşlemciden sonra Bilgisayarınızın hızına en çok etki eden parçalar şüphesiz ki ram’lardır.Peki ram alırken nelere dikkat etmelisiniz? Ram alırken ilk başta dikkat etmeniz gereken şey Anakart ile uyumdur.Şuanda DDR3 ramlar şüphesiz ki en mükemmel olanıdır. Anakartınız için uygun Ram’i seçtikten sonra piyasada duyduğunuz Marka mı ? Oem mi? sorusu sizin kafanızı karıştırabilir.Kingston firması ömür boyu garanti vermesiyle bu alanda ilk farklılığı yaratan firmalardır.İlk başta ömürboyu sizi cezbetse de bir ram’in ortalama kullanım süresi 3 yıl olarak düşünüldüğünde Ömürboyu biraz havada kalıyor Ama Kingston firmasının bu ömür boyu garanti vermesi şüphesiz ki ürettiği malzemelere son derece güvenmesidir Ama alacağınız Oem ram’larda 2-3 yıl gibi bir sürede bozulma ihtimalleri düşüktür.Burada tercih tamamiyle size ve bütçenize kalmıştır.

  Ekran kartı alırken nelere dikkat etmeli?
  Eğer sisteminizi oyun için kurmayı düşünüyorsanız ya da çizim ve resim programları ile uğraşıyorsanız yüksek verim alabilmek için iyi bir ekran kartı seçmelisiniz.Ekran kartı alırken ramlardaki gibi kullanılan 128 mb veya 256 mb sizin için ölçü teşkil etmemeli..Ekran kartı seçerken bellek arayüzlerine bakmalısınız.Mesela 256MB ATI Radeon 9250 Ekran Kartı ile 256MB ATI Radeon X850 XT (PCI-E) Vivo her ikisde 256 Mb ATI olmasına rağmen PCI-E olan 256 bit diğeri 64 bit’tir.Buda inanılmaz bir farktır.Tabi PCI-E ekran kartı için anakartınızında PCI-E destekli bir Anakart olması gerekir..

  OPTİK OKUYUCU
  Cd,DVD okuma ve yazma birimleridir.Buradaki hangi sürücüyü seçeceğiniz sizin tercihinize kalmış.Philips,Samsung,LG gibi devler bu konuda yarış içindedirler ve herbirinin ürettiği Optik okuyucu sın derece kalitelidir.Dvd-rw ler günümüzde hem kullanım hemde fiyat açısından çok ideal konumdadır.

  LCD ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKNLER
  LCD alırken bir özelliğe değil birkaç özelliğe çok dikkat etmelisiniz.Kısaca bahsedecek olursak;
  -Ölü pixel var mı?
  -Tepkime süresi en düşük olanı
  -Kontrsat,parlaklık ve çözünürlüğü en yüksek olanı
  -Görüş açısında en iyi yüksekliği vereni
  PSU (power supply) ALIRKEN AMAN DİKKAT
  Belkide Bilgisayarımızın tüm elektriğini sağlayan birim olduğu için bu konuda en az diğerleri kadar dikkat etmeliyiz.Zira seçeceğiniz ucuz,markasız bir PSU binlerce YTL ‘lik sisteminizi çöpe atmak demek olabilir. PSU alırken yapılan en büyük yanlış özellikle Oem ürünlerde arkalarında yazan Watt değerlerine inanmaktır.Bunlar gerçeği yansıtmamaktadır.Güçlü bir sistem kurduysanız en az 400 watt’lık bir psu almalısınız.

 • Yeni bir Notebook alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

  Uzun bir aradan sonra,işiniz gereği,okul durumu ya da evdeki kablo karmaşısını(!) engellemek için bir notebook almaya karar verdiniz.Ancak nasıl bir Notebook? İnternette birkaç Notebook modeline baktınız hoşunuza da gitti.Tam almaya karar verecekken bir arkadaşınız “O medelin ekranında problem var” dedi.Bütün hevesiniz kaçtı. Tekrar internet başına geçtiniz ve bu sefer başka bir model buldunuz..Hemen kullanıcı görüşlerini okdunuz ekranı çok iyi olduğunu söyleyen bir yazı gördünüz tamam bu sefer alıyorum dediniz ama başka bir yorumda Pilinin çok az gittiğini diğer bir yorumda tuş takımının çok kullanışsız olduğunu.. gördünüz.Hevesiniz kursağınızda kaldı yine..

  Tüm bunlar yeni bir Notebook alırken olası karşılaşabileceğiniz bir durumdur.Eğer yeni bir Notebook almayı düşünüyorsanız bana sorarsanız kesinlikle reklamlardan etkilenmeyin.Reklamlarda reklamı yapılan Notebook’lar fiyat olarak kesinlikle son derece cezbecidir ama fiyata kanıp o Notebook’u alırsanız beklediğiniz performansı alamayabilir,hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Peki Alacağımız Notebook’u neye göre seçmeliyiz?
  İlk önce bir Notebook almaya karar verdiğinizde kendinize şu soruyu sormalısınız? “Ben Bu notebook ‘u en çok hangi ne için kullanacağım?”

  Eğer İşiniz için alacaksanız ve bir mimar olduğunuzu düşünürsek, işiniz için kullanacağınız programlar son derece yüksek performans gerektiren bir Notebook olmalıdır.İşlemci,ram,ekrantı seçimlerinize çok dikkat etmelisiniz.Mümkün olduğunca iyisini seçmelisiniz..
  Eğer çok seyahat eden bir iş adamıysanız sizin için kullanacağınız programın donanımsal yeterliliği yanında ekran boyutu,ağırlığı ve pil ömrü extra dikkat etmeniz gerektiren hususlar olacaktır..
  Eğer sıradan bir ev kullanıcısıysanız;Film seyretmek,oyun oynamak için kullanmayı düşünüyorsanız Donanımsal özellikleri yanında ekran boyutunu olabildiğince büyük seçmelisiniz..Kısaca ne tip bir kullanıcı olabileceğiniz hakkında örnek verdikten sonra şimdi alacağımız notebook ta ki Donanımsal özellikleregeçebiliriz

  İŞLEMCİ SEÇERKEN…

  İşlemci kuşkuşuz notebooklarda en önemli parçalardan biridir.Eğer bilgisayarınızda yüksek bir performans almayı hedefliyorsanız bu konuda biraz cömert davranmak zorundasınız..
  Bilinen en iyi firma İntel ve AMD dir.İntel’in Core2 Duo veya AMD’nin Dual Core işlemcileri sizin istediğiniz performansı almanızda fazlasıyla yeterli olacaktır.Ayrıca bu işlemciler sadece performans için değil düşük enerji tüketimleri sayesinde de Notebookların pil ömrünü uzatacak ve daha az ısınmasını sağlayacaktır.Tavsiyem en 2.0 Ghz ve üzeri bir işlemci seçmenizdir..

  GELELİM RAM SEÇİMİNE..

  Reklamlarda gördüğünüz sizi çeken Notebook’ların çoğu 1 GB’lık bir Ram sunmaktadır.İlk bakışta 1GB size yeter gibi gözükebilir ancak sisteminize Windows Vista kurmayı ve birkaç uygulamayı aynı anda çalıştırmayı (müzik,photoshop vs) planlıyorsanız burada 1 gb size yetmeyebilir.Benim tavsiyem alacağınız Notebook’ta 2 gb gibi bir ram olmasıdır..
  Şunuda Not olarak belirtmek isterim bir bilgisayar dükkanına gidip 2 GB ram istediğinizde sizin bu konudaki düşüncelerinizi değiştirmeye çalışacaklardır.Unutmayın ki yükleyeceğiniz herhangi bir yeni oyun bile en az 1 GB oyun istiyor.Okadar para verip yeni aldığınız bu Notebook’ta herhangi bir oyunun raminizden dolayı açılmaması, oynamayacak olacak olsanız bile psikilolojik açıdan moralinizi bozacaktır.En az 2 GB kriteriniz olmalı..

  EKRAN KARTI SEÇELİM…
  Birçok kullanıcı, özellikle görüntü kriterleri arasındaysa, daha önceki kötü ününden(!) midir bilinmez Notebook’tan uzaklaşmıştır.Artık günümüzde çok daha iyi görüntü performansı alabileceğiniz notebook’lar piyasada bulunmaktadır..Ama bu konuda dikkat etmek gerekir ki alacağınız ucuz Notebook’lar sizi görüntü olarak tatmin etmeyecektir..
  Özellikle Vista da ki Aero 3D arayüzü,çizim programları ve oyunlarda ekran kartınızın kötü performansından dolayı canınız sıkılabilir..
  Ekran kartı seçerken en az kriter bana göre 256 Mb olmalıdır.Eğer oyun vs güçlü bir ekran kartına gereksinimiz varsa 512 MB tavsiye ederim.Yine görüntü olarak ATI ve NVDIA firmaları birbiri ile yarış içerisindedir..

  NOT:Ekran kartları ile ilgili bir yazı da hazırlamak istiyorum fırsat bulduğumda oradaki yazımdan sonrada kendiniz için uygun olanını seçebilirsiniz..

  HARD DİSK SEÇELİM…
  Hard disk seçimi tamamen sizin Notebook’un nasıl ve ne amaçla kullanacağınızla alakalıdır.Eğer Film,müzik,oyun arşivi yapmayı planlıyorsanız olabildiğince yüksek HDD seçmelisiniz.Ortalama olarak 120 GB lık bir HDD bana göre işinizi görecektir.200 GB olarak satılan Notebook’larda bulunmaktadır.Söylediğim gibi buna siz karar vereceksiniz.
  Ufak bir not ve size fikir olması bakımından yeni tip oyunlar 4 GB, bir film (filmin süresi ve kalitesine göre değişmekle beraber) 1 GB yer kaplar

  KAÇ İNÇ EKRAN ALMALISINIZ?

  Ekran seçimi şühesiz sizin için önemli bir diğer kriter olmalıdır.Eğer sürekli seyahat sırasında kullanmayı düşünüyarsanız olabildiğince düşük bir ekran boyutlu seçmelisiniz 12′ idealdir.Hem kullandığınız alan hem taşıma kolaylığı hem de pil süresi düşünüldüğünde küçük boyutlu bir Notebook sizin için ideal olacaktır..
  Eğer yok ben seyehat etmiyorum masa üstümde öylece duracak film,oyun vs seyredeceğim diyorsanız o zaman 17′ ve üzerine ekran tiplerine bakmalısınız..
  Eğer ben çok fazla seyahat etmem ancak gerektiğinde de taşıyabileyim diyorsanız 15’ lik ekranlar tam sizin içindir.Ekranınız kaç inç olursa olsun dikkat etmeniz gereken çözünürlük değerleri olmalıdır.Aynı inç ekranları karşılaştırırken çözünürlük değerlerini göz ardı etmeyin..

  EKRAN NEKADAR TATMİN EDİCİ?
  Unutmayın ki siz bir masaüstü bilgisayar almıyorsunuz o yüzden Notebook’un ekranı demek sizin için çok şey demektir.Bu nedenle alacağınız üründe ekran parlaklığını,netlik ve renk kalitesine çok dikkat edin.Bunun için bizzat gidip kendiniz seçin hatta ekran farkını daha iyi anlayabilmek için karşılaştırmalar yapın..
  Ekran seçiminizde yapabileceğiniz birkaç ufak test vardır;
  Almayı düşündüğünüz Notebook’ta farklı ışık seviyelerinde ve farklı görüntü açılarından ürününün görüntü kalitesini gözlemlemeye çalışın.Belirli bir parlama olacaktır elbet ama olabildiğince en dar açıdan görebildiğiniz max alan sizin için kriter olmalıdır.
  Parlaklık ayarı içinse ;ekran parlaklık ayarını en düşük ve en yüksek ayarlara getirin,bu parlaklık ayarlarını sizi nekadar tatmin ettiğine dikkar edin..

  PORT,WİRELESS,BLUETOOTH VAR MI?

  Alacağınız Notebook’ta dikkat edeceğiniz diğer özellikler
  Port sayısı;Eğer Notebook’unuza birden fazla donanım bağlayacaksanız (webcam,yazıcı,tarayıcı,usb bellek..) ve aldığınız Notebook’ta sadece 1 tane usb girişi varsa bu sizin için hoş olmasa gerek.O yüzden alırken port girişlerine ve kaç tane olduğuna dikka edin..
  Bluetooth;Bluetooth artık tamamen hayatımızın içine girmiştir.Birçok Notebook’ta vardır ama piyasaya sürülen bazı Notebook’larda bulunamayabiliyor.Düşünün cep telefonunuzdan çektiğinizi görüntüleri yeni aldığınız notebok’a bluetooth yoluyla aktarmak istiyorsanız birde bakıyorsanız bluetooth yok
  Wireless;Notebook’larda artık wireless olmazsa olmazlardan(ben bunu daha önce kullanmıştım sanıyorum ) Ama aynı Bluetooth’ta olduğu gibi bazı laptoplarda bu özellikte bulunmayabiliyor.Kablosuz iletişim deyince şüphesiz aklımıza ilk olarak Notebook geliyor ve düşünün yeni aldığınız Notebook’unuz ile dışarı çıkmışsınız oturmuşsunuz bedava wireless olan bir cafe’ye birde çay söylemişsiniz şöyle en keyiflisinden .Notebook’unuzu açıyorsunuz ve anlıyorsunuz ki yeni aldığınız Notebook’ta wireless yok . İşte o zaman şok olmamak için wireless olup olmadığına dikkat edin.Broşürlerde 802.11g/n adaptörü olarak geçer..

  TUŞTAKIMI VE TOUCH PAD
  Alacağınız Notebook’ta en çok kullanacağınız iki şey.Klavye ve Mouse’u.Eğer dışarıdan Mouse bağlamayı düşünmüyorsanız Touchpad’i iyi inceleyin.Kullanım rahatlıyla ve tuş takımına olan uzaklığına bakın.
  Aynı şekilde de klavye tuş takımıda son derece önemlidir.Tuş yerleri,tuşların kalitesi (plastik ya da metal oluşu),hassasiyeti sizin kriterlerinizi oluşturmaktadır..

  PİL ÖMRÜ NEKADAR?
  En can alıcı nokta Pil ömrüdür.Özellikle seyahat yapan kullanıcılar tam seyahat ortalarında pilleri bittiği için sürprizle karşılaşabilirler..O yüzden pil ömür sürelerine dikkat edin.Yoksa yedek pil almak zorunda kalabilirsiniz..
  alıntı:SametCan

 • selam yorumcula .bende bir kaç yorum yapayım bilgi sayar hakkında suyu yazı yazmak gibi gelmişdi daha önceleri bana sonra ları da anladım ki bilgi sayar bütün dünyadaki insanları birleşdirici bir büyük içat oldugunu gördüm ve suan bile yasıyorum örnek suan hiç tanımadıgım insanların yazılarına düşüncelerimi vede yorumlarımı anlata biliyorum bilgi sayar allahın bizi gönderdigi en güzel hediyelerden biri si tabiki önce gavsımız geliyor sonra bilgi sayar .allaha candan teşekürler . bu içadı bize yolladıgı için gavsıma selam olsun ….

 • Laptop Markası >> Alienware
  Cpu >> Intel® Core™ i7-2860QM Processor (8M Cache, 2.50 GHz)
  Grafik Kartı (VGA) >> 2GB GDDR5 AMD Radeon HD 6990M
  Ram >> 24GB(2x4GB+2X8GB) 1333MHz DDR3 Dual Channel
  Hdd (Harddisk) >>2 Terabyte Seagate Sata2
  Monitor >> 17.3in 120Hz w/ 3D Bundle WideFHD (1920 x 1080) WLED LCD
  Wıreless >>Intel Wireless LAN 6300 3×3 (802.11a/b/g/n) Card
  İşletim Sistemi >>Windows® 7 Ultimate (64 BIT)

  emsalsizimo1@hotmail.com

 • Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google fotoğrafı

  Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: