Sofilik yolunun edebleri-Seyyid İhsan Erol

Ekim 18, 2008 Tarihinde usluu Tarafından yayımlandı

Velilerin kalplerini irfan nuru ile aydinlatan gögüslerini hikmetlerle süsleyen ve insanlarin onlardan faydalanmasini saglayan Allah(cc) (c.c.) hamdolsun.

Fakir, zengin herkese gönderilen ve ‘Iman Süreyya Yildizi’na baglansa bile Faris ogullarindan bir kavim ona ulasacaktir’ buyuran Hz. Muhammed   (s.a.v) Efendimizin,alinin,ashabinin üzerine sayisiz salat,selam ve rahmet olsun. Onlar Allah(cc)’in (c.c.) ahlakiyle edeplendiler,yüce ahlaklarini pekistirdiler ve dogru yolun isteklilerine hak yolu gösterdiler.

Bundan sonra açiklayacagimiz kutsal kelimelerdir; o kelimelerden yansiyan misk kokulu yararli edeplerdir.

Bu yüce tarikatin amaci,amelde(ibadetlerimizde) ihlasi(samimiyeti) kazanmak için Allah(cc) (c.c.) sevgisini elde etmege çalismaktir. Ihlas; dünya ve ahret çikari gözetmeden bütün sözlerin,hareketlerin ve ibadetlerin Allah(cc) (c.c.) rizasini (Allah(cc)-u Teala’nin Zati) için yapilmasidir. Bu gaye sadece sünnete uymak ve gafleti yok etmekle erisilir. Bunu saglamak için bu yolun isteklisinin iki seye devam etmesi gerekir;

1- Ruhsat ve Bid’at’lardan kaçinarak Seriat-i Muhammediye’ ye uymak,

2- Gafleti tamamiyle gidermek.

Iste bu yol bu iki esastan ibarettir. Mürid gafleti kovarak ve seriata uyarak basarili olabilir.

Bu yolun isteklisi açlik,tokluk,susma ve öfke halindeyken, uykuda ve uyanikken ,dostlari ve yabancilarla görüsürken,yalnizken veya topluluk içerisindeyken kalbindeki düsünceleri bir noktada toplayip nefsini dizginler; böylece kalbinin uyanik kalmasini saglar.bu kisiyi fitne ve ayrilik rüzgarlari etkileyemez. Aksine felaket, bela ve ayrilik halinde daha fazla uyanik olur. Mürid sünnete uyarak bütün mekruh ve haramlari hatta en iyi davranisin(hilaf-i evla) disindaki uygulamalari bile yapmaz; dinin emirlerini yerine getirir. Eskiden yapmis oldugu haram ve mekruhlardan veya yapmadigi dini emirleri için istigfar eder. Bunlar uyulmasi gereken önemli kurallardir.

Mürid gafleti gidermek için çaba sarfederek huzur aliskanligini kazanmaya çalisir. Buna ‘vukuf-i kalbi’(kalbin Allah(cc)’tan (c.c.) uyanik olmasi hali) denir. Bu yalniz zikir veya rabita ile yahut her ikisi ile siddetle kalbe yönelmeyle kazanilir. Hak yolcusu kalbinin üzerinde o kadar durur ki gaflete girmek istese giremez ve huzur aliskanligini birakmak istese birakamaz.

Allah(cc) dostlari ittifak etmisler;kimin edebi yoksa tarikatta devam edemez, devam etmeyince Allah(cc)’a ulasamaz. Edep sahibi kisa dönemde büyük kisilerin mertebesine ulasir.


S. İhsan Erol

Sofilik yolunun edebleri-Seyyid İhsan Erol” üzerinde bir yorum

 • Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google fotoğrafı

  Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: