KADİR GECESİ HAKKINDA

Ekim 7, 2007 Tarihinde usluu Tarafından yayımlandı

75aqg6.jpg
Kur’ân-i Kerîm’in nüzulü ve Peygamberimizin insanliga son peygamber olarak gönderilmesi, dünya tarihinin en önemli hadisesidir. Kur’ân-i Kerîm’de bu gece hakkinda söyle buyurulmaktadir: “Süphesiz, biz onu (Kur’an’i) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne oldugunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayirlidir. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü is için iner de iner. O gece, tan yerinin agarmasina kadar bir esenliktir.”

Kadr sözcügü burada su iki anlamda kullanilmis olabilir: Bunlardan biri, takdir anlamidir. Allah bu gece takdirleri yani kaderleri uygulamak üzere meleklere emir verir. Bunu, Duhân Suresindeki su ayet destekliyor: “O gece katimizdan her hikmetli emir sadir olur. “Diger anlami ise, azamet ve sereftir. Bu husus, surenin “Kadir gecesi bin aydan hayirlidir” ayetinde ifade edilmektedir. Nasil daha hayirli olmasin ki, Allah’in insanliga son mesaji bu gecede indirilmeye baslanmistir. Gece, degerini bu olaydan almaktadir. Ve bu geceyi anmak, insanliga rahmet olarak Kur’an’in inmeye basladigi bu geceyi ihya etmek Müslümanlara tavsiye edilmistir

Kadir Gecesi’nin hangi gece oldugu meçhuldür. Ramazan ayinda, ramazan ayinin son on gecesinde veya son yedi gecesinde, ramazanin tek olan son on gecelerinde aranilmasi hususunda rivayetler vardir. Efendimiz (s.a.v.) son on gece îtikafa girer ve ev halkini da ibâdete tesvik ederdi. Alimler der ki Kadir Gecesi’nin tam olarak bilinmemesinin pek çok hikmeti vardir. Müminler, bu sâyede tembellikten kurtulmakta ve Kadir Gecesi’ni yakalayabilme arzusuyla ramazan boyunca gecelerini degerlendirmektedirler.
Ancak Hadis-i Serifler bu mübarek gecenin belli basli isaretlerini beyan etmistir. Bu gece ne sicak ne de soguktur. Bunun ancak Ramazan ayinin basindan itibaren bu geceyi talep edenler farkina varabilecektir. Bu da bir baska hikmet ve müminler için bir mükafattir. Bu gecenin bir baska alameti de gecenin aydinlik olmasidir. Meleklerin bu gecede sayica yeryüzünde çok olmasi ve bu gecenin akabindeki sabah günesin parlak olmadigi gibi bazi alametleri Peygamber (s a v) efendimiz söylemistir.
Hz. Mevlâna: “Ey genç! Ne bütün geceler Kadir’dir, ne bütün geceler ondan hâlidir.” der. Âsiklar için Kadir Gecesi, sevgiliye (yüce Rabb’e) yakinlik hazzinin duyuldugu gecedir.
Gönül erbâbina, velîlere, müminler arasindan Allah Teâlâ’nin murad ettigi tâat ehline Kadir Gecesi hayret verici pek çok seyler ihsân edilir. Bunlar, o zâtlarin hallerine, kismetlerine, azîz ve celîl olan Allah’a yakinlik derecelerine göre farkli farkli tecelli eder. Kadir Gecesi’nin farkina varan kimsenin bunu gizlemesi sünnettir.
Sayisiz manevî güzelligin yasandigi ve mükafatlarin sinirsiz olarak verildigi bu gecede;özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulamali, kendimizle hesaplasmali, iyi ve güzel davranislarimizi artirmaya, kötü davranislardan uzaklasarak kalbimizdeki manevî kirleri temizlemeye çalismaliyiz
Bu, bin aydan hayirli oldugu bildirilen gecede insanlik alemini huzura kavusturmak için gerekli olan esaslar indirilmistir. Namaz, zikir, tesbih, Kur’an okumak gibi bedeni ibadetlerimiz yaninda düsünce ile ibadet olarak isimlendirdigimiz tefekkürü insanligin amaci nedir? olgun insan olma mertebesine nasil ulasabiliriz? Nasil insanliga daha iyi hizmet edip, daha çok sevgi sunabiliriz? seklindeki odak noktalari ile güçlendirelim.
Yazimizi Efendimiz (s a v) in bu gecede Hz Aise annemizin : Ya Resulallah ben bu geceyi görürsem nasil dua edeyim diye sormasi üzerine Peygamber’ imizin kendisine ögrettigi su güzel ve kisa dua ile bitirelim. ALLAH’IM SEN AFFEDICISIN, AFFI SEVERSIN, BENI DE AFFET.
AMIN
Arapçasi: Allahumme inneke afuvvun tuhibbul afve fa’fu anni.
AMIN
S.Yakup Erol
KASRİ ARİFAN DAN ALINTIDIR

Reklamlar

KADİR GECESİ HAKKINDA” üzerinde bir yorum

 • Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: