Yakinda Istanbula Tesrif Edecek Olan Gavsi Sani Hz.(ks)ni Ziyaret Adabi

Temmuz 30, 2007 Tarihinde usluu Tarafından yayımlandı

44737_wallpaper280.jpg

ZİYARET ADABI
Yakın zamanda İstanbul’a gelmesi beklenen Gavs-ı Sani Hz.lerinin ziyaretinde bulunurken uyulması halinde hoş olacak kuralları hatırlatalım istedik.

1-ZIYARETE ALLAH RIZASI İÇİN NİYET ETMEK.
Bu takdirde yapılacak olan ziyaret Allah indinde makbul olacağı gibi edilecek tövbenin de kabulüne sebeptir.

2-EVDEN VEYA BULUNDUĞUNUZ YERDEN ÇIKMADAN ÖNCE İMKAN VARSA GUSÜL ABDESTİ ALIP ZİYARETE GİTMEK.
Birinci maddedeki niyet yapıldıktan ve gusül alındıktan sonra ziyarete gitmek hoş olur. İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminin de verdiği ter ve vücut kokularından temizlenerek gidilirse hem çevreye rahatsızlık verilmemiş hem de adaba uygun olur.

3-SAKAL VE VÜCUT TRAŞI
Erkekler için tam temizliğin kurallarından bir tanesi de traş olmaktır. Sakal bırakmış olanların sakallarını düzeltmeleri sakal bırakmayanların ise traş olarak yüzünü temiz hale getirmesi lazımdır. Vücudun traşa ihtiyaç duyulan diğer yerlerinin de traş edilmesi adab gereğidir. Ayrıca tırnakları kesmek vücut temizliğinin vazgeçilmez bir kısmıdır.

4-TEMİZ GİYİNMEK
İnsan bir Allah dostunu ziyarete giderken en temiz ve yeni elbiselerini giymelidir.Ziyarete gitmeden önce erkekler için çorap değiştirmek gereklidir.

Buraya kadar temizlik adabını yazmaya çalıştık. Bundan sonrasında ziyaret sırasında olması gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

Unutmamak lazımdır ki Gavs Hz.leri de bir insandır. Ona sıkıntı verecek davranışlardan kaçınmak gerekir. İstanbul’a gelişinde kendisini karşılamaya gitmek ona rahatsızlık vermektedir. İstanbul’a önceki gelişinde şöyle buyurmuştur;

-“Karşılamaya gelmeyenden Allah razı olsun”

Diğer rahatsızlık veren konuların başında, elini öperken sıkarak öpmek oldukça rahatsız edicidir. El öpmenin adabı; onun elini avcunuzun içine alarak sadece çok küçük bir dudak teması ile bitirmek şeklindedir. Eli öptükten sonra başa koymak her ne kadar toplumumuzun anane ve örflerinden olsa da Sadat-ı Nakşibendi için başa koymak uygun değildir.

Bir diğer rahatsızlık veren konu; tevbe esnasında bağırarak tevbenin tekrar edilmesidir. Tevbe ederken kendi duyacağı kadar bir sesle söylemek adabın gereğidir.

Burada anlattıklarımız uygulandığı takdirde kazanç getirir.

Nasihatler.COM
Dinleyene yarar, dinlemeyene zarar..

Reklamlar

Yakinda Istanbula Tesrif Edecek Olan Gavsi Sani Hz.(ks)ni Ziyaret Adabi” üzerinde 11 yorum

 • ALLAH GAVSIMIZI BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN ALLAH O MÜBAREKLERİN BİZE KIYMETİNİ BİLDİRSİN ALLAH İÇİN ÇOK ŞANSLIYIZ ÇÜNKÜ ÇOK YAKIŞIKLI KARİZMATİK VE ÇOK CENTİLMEN GÜÇLÜ BİR BABAMIZ VAR ADIYAMAN MENZİLDE ABDÜLBAKİ HAZRETLERİ.ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN…

 • sa. istanbul dünya üzerindeki sekiz kutsal şehirden biridir. geçmişten günümüze değin birçok devletin ilgisini çekmiştir.Gavsımız da istanbula ayrı bir önem vermektedir. bunu hemen her yaz istanbula yapmış olduğu ziyaretlerden anlıyoruz. esasen bu ziyaretler istanbul ve genel olarak batı için çok önemi haizdir. zira yıl içersinde binlerce insan menzile gitmeyi çok arzu ettiği halde gidememekte ve bunun acısını derinden yaşamakta hüzün yaşları dökmektedir. Seydam da gelmeyi çok isteyip de gelemeyen bu sofilerin de zatı şahanelerini görebilmeleri için istanbula gelip onları fırsat sunmaktadır. şu an adıyamandayım ve adıyaman hakikaten garip kalmış. heryer herkes çok farklı. menzil adıyaman için bir değerdir lakin adıyaman bu değerin hakkını pek verememektedir umarım istanbul verir. Allah istanbuldayken de sultanımı ziyaret etmeyi nasip buyursun.

 • CANIM KURBAN OLSUN GAVSIMA. ALLAH(CC) GAVSIMIZA SAĞLIK SIHHAT VERSİN. ONUN HİMMETİ OLMASA BİZİM HALİMİZ YAMAN. ALLAH (CC) BİZLERİ ONLARDAN AYIRMASIN
  (AMİN) BU NEFSİNİN ESİRİ OLMUŞ SOFİ KARDEŞİNİZE DUA EDİN KURBANLAR SELAMIN ALEYKÜM

 • Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: