EBUBEKIR SIFIL KIMDIR?

Mayıs 12, 2007 Tarihinde usluu Tarafından yayımlandı

Dr. Ebubekir Sifil

25.12.1960 tarihinde Kars’ın Sarıkamış ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve Ortaokulu Sarıkamış’ta, Lise’yi Kars İmam-Hatip Lisesi’nde okudu. 1978 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Enstitüsü’ne (şimdiki adıyla Eğitim Fakültesi) girdi.

1980 yılında bu okuldan ayrıldı ve aynı yıl Ankara Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’na (şimdiki adıyla İletişim Fakültesi) girdi. 1984-85 öğretim yılında bu okulun Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

1986 yılına kadar serbest çalıştı. Bu arada kısa bir süre bir özel şirkette Arapça mütercimlik yaptı.

Aralık-1986 – Nisan-1987 tarihlerini kapsayan askerlik döneminin ardından bir süre yine serbest çalıştıktan sonra 1989 yılından 1993 yılı sonuna kadar Türkiye Diyanet Vakfı’nda yayın editörlüğü yaptı.

1993-1996 arası Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde (Van) ve 1998-1999 arası Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde (Eskişehir) Araştırma Görevlisi olarak çalıştı; her iki görevinden de kendi isteğiyle ayrıldı.

Hadis Bilim Dalı’nda (Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde) yaptığı Yüksek Lisansını 1996, Doktorasını 2006 yılında bitirdi.

1999-2000 arası Yeni Mesaj gazetesinde günlük yazılar yazdı. 2000 yılından beri günlük yazılarını Millî Gazete’de devam ettirmektedir.

Evli ve 3 çocuk babasıdır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

İlmî ve Edebî Çalışmaları

– 1989 yılından itibaren Girişim, Kitap Dergisi, İlim ve Sanat, Bilgi ve Hikmet, İslamî Araştırmalar, İslami Edebiyat, Beyan, Altınoluk, Semerkand, İrşad, İnkişaf gibi dergilerde yazıları yayımlandı. Halen Semerkand ve İnkişaf dergilerinde düzenli olarak yazmaktadır.

– Modern İslam Düşüncesinin Tenkidi adıyla başlattığı bir seri çalışmanın ilk ürünü (Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK’ün görüşlerinin ele alındığı cilt) Mayıs 1997 tarihinde (4. baskı Nisan 1999), Fazlur Rahman’ın görüşlerinin ele alındığı cildin 1. kısmı Ocak 1998 tarihinde (2. baskı Ocak 1999) ve 2. kısmı Aralık 1999 tarihinde Kayıhan Yayınevi tarafından neşredildi. (Bu dizinin ilerleyen ciltlerinde Prof. Dr. Süleyman ATEŞ, Prof. Dr. Hüseyin ATAY, Prof. Dr. M. Hayri KIRBAŞOĞLU gibi ilim adamlarının görüş ve yaklaşımları işlenecektir.)

– Yukarıda adı zikredilen dergilerde yayımlanmış bulunan yazılarının bir kısmı ile neşredilmemiş bazı makaleleri Çağdas Dünyada İslamî Duruş adlı kitapta (Rıhle Yayınları-1999) bir araya getirildi.

– Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler adıyla Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK’ün görüşlerinin eleştirisine tahsis ettiği bir seri çalışmanın ilk ürünü Alperen yayınları arasında (Aralık-2001) yayımlandı.

– Arapça’dan yaptığı bir çeviri Risale Yayınları arasında İhtilaftan Rahmete adıyla 1989 yılında neşredildi. 1997 yılında bu çalışmanın ikinci baskısı (Mezhep Meselesi ve Fıkhî İhtilaflar adıyla) yapıldı.

– 2001 yılından itibaren Milli Gazete’de yazdığı yazılar İslam ve Modern Çağ adlı seride bir araya getirildi (Kayıhan Yayınları-2004).

– Arapça’dan çevirdiği Makâlâtu’l-Kevserî adli eserin baskı hazırlıkları sürmektedir. Bu eser, Zâhid el-Kevserî’nin bütün eserlerinin çevirisini hedefleyen “Kevserî Külliyatı” projesinin ilk eseri olarak basılacak, bunu projenin diğer eserlerinin çevirisi izleyecektir.

– Türkiye Diyanet Vakfı tarafından neşredilmekte olan İslam Ansiklopedisi’ne madde telif etmektedir. Telif ettiği maddeler (ki şu anda 15’i geçmiş bulunmaktadır), adı geçen ansiklopedinin XIV. cildinden itibaren neşredilmeye başlamıştır.

– 1980 yılından 1993 yılına kadar yazdığı şiirler Mavera, Dergâh, Yedi İklim, ٍİslâmî Edebiyat, Kayıtlar, Güneysu dergilerinde yayımlandı.

Reklamlar

EBUBEKIR SIFIL KIMDIR?” üzerinde 10 yorum

 • Allah cc. razi olsun. Semerkand dergisinde yazilarini severek ve begenerek okuyoruz, ama kimoldugunu bilmiyorduk.Hakkinda birazcikta olsa bilgi sahibi olduk sayenizde.Sagolun…

 • ehl-isünnetin savunucusu ve yolcusu olmanızdan çok mutluluk duyarız.hele hele bu ahir zamanda.mezhebsiz ve ehl-i bid atcilerin kaynadığı şu ahir zamanda ehl-i sünnet yolu yolcularına selam olsun. sn.ebubekir hocam milli gazetede yazmanı istemiyorum.erbakan yanlısı siyasi bir gazete.şimdi almadığım için bilmiyorum ama 12 eylül 1980 öncesi bu gazete şii iranı tutardı,vehhabi suudileri,çatlak sosyalist kaddafiyi, s.kutup,hamidullah,mevdudi vb. mezhebsizlerin savunuculuğunu yapıyordu.milli gazete yi bıraksanız.

  • Canim Kardesim sen istersen Erbakan kimdir iyi ögren onun ümmet suurunu iyi kavra, ondan sonra yarim bilgilerini tamamla sahi D8 ne ise yarar bir bilene sor ve ögren. birak ucuz politikalari. Ümmet suuru ABD emperyalizmine methiyeler dizerek nimet (avanta,Lavanta ) toplayarak OLMAZ.

 • Mübarek kardesim (hasan), 30 senedir eline alip incelemedigin bir gazeteyi ve temsil ettigi siyasi cizgiyi nasil bu kadar kolay asagilar bir müslüman anlamakta güclük cekiyorum. Bu kadar mi yabancilastik biz birbirimize. Ebubekir Hocam nerede yazip nerede yazamayacagini bilebilebilecek kadar ilim sahibi degilmidir sizce? Hocama akil verene kadar, yahu bu gazete acaba simdi nediyor, kimler var, iddiasi ne desen olmaz mi güzel kardesim. Hic mi merak etmez insan! ayrica gazeteyi 80 önceside dogru dürüst takip etmediginiz belli oluyor.
  Kaddafi ve vahhabilik konusunda Milli Görüs cizgisi hic bir zaman olumlu anlamda yakinlik göstermemistir. Fakat “Düsmanlik” da yapmamistir. Mevdudi, Seyyid Kutub, Hamidullah vs gibi alimlere de öyle pacavra muamelesi göstermenize akli basinda hic bir ilim sahibi izin vermez. Her alim gibi onlarin da eksikleri yanlislari olmustur. Fakat kendi zaman ve mekanlari gözönüne alindiginda cok müsbet hizmetler vermislerdir. 40-50 sene evveline bugünki gözle bakmayin lütfen.
  Düsman üretmekten vazgecin. Düsman belli, Batil belli, müminler kardestir ve Hak safinda birlesmedikce batil devrilmeyecektir.

 • Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: